МЕЙІРІМДІЛІК – ӘР ДӘРІГЕРДІҢ БАСТЫ ҚҰЗІРЕТТІЛІГІ

МЕЙІРІМДІЛІК – ӘР ДӘРІГЕРДІҢ БАСТЫ ҚҰЗІРЕТТІЛІГІ

Алғашқы медициналық-санитарлық көмекте фтизиатрдың рөлі туберкулезбен және басқа өкпе ауруларымен ауыратын науқастарға білікті медициналық көмек көрсету болып табылады. Фтизиатр осы ауруларды диагностикалайды, емдейді және алдын алады, сонымен қатар емделу барысында пациенттердің денсаулық жағдайын бақылайды.

Туберкулез қауіпті аурулардың бірі болып қала береді. Инфекция барлық елдерде және жас топтарында анықталады, бірақ ауруды емдеуге және алдын алуға болады.

Медицина қызметкері күні қарсаңында Өскемен қаласындағы No1 емхананың фтизиатр дәрігері Есбосынова Асель Орымбековна өз мамандығы туралы бөліседі.

Асель Есбосынова біздің емханамызда алтыншы жыл жұмыс істейді. Ол керемет дәрігер, үш баланың анасы, 20 жылдық тәжірибесі бар фтизиатр ретінде танымал.

Әсел Орымбекқызы өз еңбегінің арқасында науқастарға аурудың асқынуын болдырмауға, инфекциялардың таралу қаупін азайтуға және жалпы қоғамның денсаулығын сақтауға көмектеседі.

«Далада бір адам жауынгер болмайды» дегендей, біздің медициналық ұйымда медбике Айжан Серікпаева, әлеуметтік қызметкер Серік Рахимов, химия медбике Галина Крюкова сияқты көмекшілерім бар. Туберкулездің әлеуметтік маңызы бар дерт екенін ескерсек, біздің мойнымызға артылған жауапкершілік орасан зор. Мен үшін ең бастысы – пациенттерімнің мұңаймағанын көру, бұл мені қуантады», - дейді Әсел Есбосынова.

Фтизиатрлардың жұмысы қиын, себебі ең алдымен науқастардың қиын контингентіне байланысты. Науқастың емделуге ынтасы жоқ, сондықтан ол ауруханаға барғысы келмейді. Мұндай жағдайда дәрігер оларды көндіріп, үгіттеп, жігерлендіріп, туберкулездің науқастың өміріне қандай қауіп төндіретінін, басқалардың, жақындарының денсаулығына қандай зиян келтіретінін түсіндіруі керек. Және ол әрқашан науқаспен байланыс орната алады.

Бұл өз мамандығын сүйетін дәрігер ғана емес, өзгенің дертіне шын көңілмен жанашырлық таныта білетін қамқор жан болғандықтан да солай болып отыр деп ойлаймын.